Październik 2014

SZCZEGÓŁY

V Ogólnopolski i I Międzynarodowy Kulinarny Zlot Orłów – Szczawno Zdrój

Niedziela, 01-06-2008

Tegoroczna edycja Kulinarnego zlotu Orłów urosła do rangi międzynarodowej, ponieważ w konkursie na najlepszą potrawę regionalną wzięło udział 11 ekip, nie tylko z kraju, ale również z zagranicy.

Impreza zorganizowana została przez Spółkę Rivnedell oraz Fundację Klubu Szefów Kuchni przy współpracy władz miasta Szczawno Zdrój oraz Uzdrowiska Szczawno-Jedlina S.A.

Prezentacja potraw jak również produktów regionalnych odbyła się na głównym pasażu spacerowym Miejscowości Uzdrowiskowej Szczawno Zdrój, przy Hotelu Rivendell.

Zmaganiom Kucharzy towarzyszyły liczne występy artystyczno-folklorystyczne polskich i zagranicznych zespołów regionalnych. Imprezę poprowadził z dużą dozą humoru Mirek Drewniak.

I miejsce w konkursie zajęła potrawa przyrządzona przez ekipę kucharzy
z Gospody Babinicz w Szczawnie Zdroju, reprezentujących Region Dolnośląski -
Mirosława Sipę, Wojciecha Mikułę:

Karp z sudeckiej krainy w sosie na szaro z rodzynkami

Na miejscu II znalazła się potrawa przygotowana przez Irenę Brzeską,
i
Zbigniewa Grzejdę z Regionu Łódzkiego – Hotel Willa Roza Włodzimierzów: Rolada z indyka z pistacjami otoczona placuszkami ziemniaczanymi z migdałami.

III miejsce przypadło potrawie sporządzonej przez kucharzy z Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej ze Śląska - Wiesława Ambrosa, Sebastiana Humskiego:
Kotlet dymfowany i szałot śląski

Pozostałe potrawy regionalne przygotowali:

• Dolny Śląsk – Zespół Polanki z Nowej Wsi Grodzickiej, Zamek Grodziec – Józefa Grzyb, Aniela PiteraGołąbki polańsko-bieszczadzkie

• Dolny Śląsk – Uzdrowisko Szczawno Zdrój Jedlina – Elżbieta Trzaskawska Krystyna DudziakCielęcina a’la Korona Piastowska

• Podkarpacie - Zamek w Baranowie Sandomierskim - Marek Łukasiewicz, Tomasz Ciaś  - Kulacha Lasowicka

• Dolny Śląsk – Kłodzki Klub Kulinarny – Waldemar Załuski, Janusz SkrobotŻeberka wieprzowe Hrabstwa Kłodzkiego w towarzystwie duszonych warzyw i sosu z czarnego bzu

• Małopolska – Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników Region Małopolski

Szczuka Damian, Piotr Krawczyk - Kaczka po krakowsku z kaszą krakowską

• Mazowsze – Ryszard Dudziak, Piotr PyzaZraz wołowy z kluskami gryczanymi i sandaczem duszonym w miodowej kapuście.

Region Kujawsko – Pomorski – Stowarzyszenie Kucharzy Kujaw i Pomorza – Tomasz Welter, Zbigniew MeyerGrudziądzkie plence drożdżowe

• Sardynia - Damiano Serre Gnoccheti alla sarda con sugo di salciccia

• Serbia prezentacja produktów spożywczych – Iwan Pawliczewicz

Potrawy oceniane były przez profesjonalne Jury

Jury techniczne;

Zbigniew Kurleto, Kraków

Jean Bos, Belgia

Michel Labarre, Francja

Jury degustacyjne;

Wiesław Bober , Kudowa Zdrój – przewodniczący Jury

Barbara Jakimowicz-Klein, Wrocław

Leszek Kołodziej, Wrocław

Tomasz Nielubiński, Jelenia Góra

Paweł Malewski, Warszawa

SPONSORZY:

HAMBEX – Dolnośląskie Centrum Zaopatrzenia Gastronomii
      Coca-Cola HBC Polska
      Zakłady Mięsne Niebieszczańscy Sp.J.
      BM FOKA Ekologiczna Pralnia Chemiczna Adam Jennings
      EURODEX–Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Hurtowania Alkoholi
      DOM WINA Sp. z .o.o.
      PIEKARNIA Jarosław Kawka
      Fabryka Porcelany KRZYSZTOF S.A.
      NORDIS Nordis Chłodnie Polskie. Sp. z o.o.
      INTER EUROPOL Piekarnia Szwajcarska S.A.
      Kredyt Bank S.A. Regionalne Centrum Detaliczne we Wrocławiu
      OERLEMNAS FOODS POLSKA Sp. z o.o.
      STALGAST Sp. z o.o.
      UNITY LINE  Sp. z o.o.
      AVER Świebodzice
      Przedsiębiorstwo Chemiczne Cheman S.A.
      TADMIX
      Centrum Dystrybucji Drobiu JAMA S.J.

Tradycją lat ubiegłych nie tylko zwycięzcy zostali nagrodzeni, również każda
z ekip uczestniczących w przedsięwzięciu uhonorowana została dyplomem, certyfikatem oraz statuetką orła. Wyróżnienia natomiast otrzymali
Jean Bos i Michel Labarre, którzy podczas imprezy zaprezentowali tajniki kuchni molekularnej oraz kuchni francuskiej.

Uroczysta gala wręczania nagród odbyła się w przepięknej scenerii Teatru Zdrojowego przy suto zastawionym daniami regionalnymi ogólnopolskim stole, przygotowanym przez uczestników Zlotu .

Waldemar Hołówka

Galeria wydarzenia

Kliknij aby powiekszyc obrazek Kliknij aby powiekszyc obrazek Kliknij aby powiekszyc obrazek Kliknij aby powiekszyc obrazek Kliknij aby powiekszyc obrazek Kliknij aby powiekszyc obrazek